Interneto komunikacijų bendrovė “Skype” laiku neužregistravo lietuviško interneto vardo www.skype.lt ir dabar dalyvauja įtemptose derybose dėl šio domeno vardo išpirkimo iš apsukraus verslininko. “Skype” istorija priminė seną tiesą – interneto erdvėje pučiantys skersvėjai nebūtinai paklūsta įprastoms teisės normoms, reguliuojančioms teises į prekės ženklą.

“Derybos su “Skype” dėl šio vardo pardavimo prasidėjo spalį abiejų pusių iniciatyva. Iki to laiko jie vardu nesidomėjo, o dabar domisi, nes jau plečiasi į šį kraštą”, – nesigina apsukriojo šios istorijos herojaus vardo Marius Pareščius. Adresu www.skype.lt šiuo metu patenki į p. Pareščiui priklausančios UAB “Elektroninė prekyba ir Ko” tinklalapį. “Skype”, siekdama teisės į šio interneto vardo naudojimą, turės ją nusipirkti – jie patvirtina, kad pokalbiai dėl to jau vyksta.

Kaina neaiški

“Pastaruoju metu mes dedame daug pastangų, kad labiau priartintume “Skype” prie Lietuvos vartotojų. Pavyzdžiui, naujoje “Skype” versijoje 3.0 pirmą kartą įtraukta lietuviška vartotojo sąsaja, labai sumažėjo paslaugos “SkypeOut” skambučių į mobiliojo ir fiksuotojo ryšio telefonus Lietuvoje kainos. Šiuo metu verčiame mūsų svetainės Skype.com tekstus į lietuvių kalbą, taip pat pristatysime Lietuvos vartotojams skirtų mokėjimo už papildomas “Skype” paslaugas būdų. O “Skype” svetainė su galūne “.lt”, be abejo, puikiai papildytų šį “Skype” vartotojams Lietuvoje skirtų patobulinimų paketą”, – neslepia to, kad “Skype” rūpi Lietuvos vartotojai, Andrus Purde, “Skype” rinkodaros vadovas Baltijos šalyse.

Stenas Tamkivis (Sten Tamkivi), “Skype” pasaulinių operacijų ir padalinio Estijoje “Skype Technologies OU” vadovas, sako, kad “Skype” tikrai deda pastangas, kad išspręstų šiuos klausimus, bet deryboms nesibaigus jis nedrįsta prognozuoti, kiek vertas adresas www.skype.lt. O štai p. Pareščius mano, kad šis vardas gali kainuoti ir 100.000, ir 200.000 Lt. Jis pasakoja www.skype.lt užregistravęs 2005 m. pradžioje.

“Jį užregistravau, nes buvo laisvas. Mano žiniomis, ”Skype” Europoje neturi registruoto prekės ženklo. Čia “Skype” naudojamas kaip bendrinis interneto paslaugų pavadinimas”, – dėsto jis. Beje, domenų prekyba besiverčiančiam p. Pareščiui priklauso dar beveik 1.000 įvairių interneto vardų su galūne “.lt”.

Internete – laukiniai Vakarai

Andrius Iškauskas, advokatų kontoros “Devyžis ir partneriai WILL” advokatas, sako, kad tai dar vienas atvejis, kai susidurta su vadinamaisiais interneto vardų (domenų) piratais. “Egzistuojantys teisiniai dokumentai turi spragų, kurios leidžia tarpti piratams – užregistruoti domeną, analogišką kokios nors įmonės pavadinimui ar prekės ženklui, ir po to reikalauti iš savininko vardą išpirkti. Arba tiesiog laikyti tą vardą nenaudojamą, trukdant juo pasinaudoti prekės ženklo savininkui”, – sako jis. Anot jo, internetas prekių ženklų apsaugos požiūriu, – vis dar laukiniai Vakarai.

“Įmonės, susidūrusios su jų vardą ar prekės ženklą atitinkantį domeną užregistravusiais piratais, gali remtis tik prekių ženklų teise. Tačiau čia ji menkai gelbsti, mat nėra pritaikyta apsaugoti nuo nesąžiningų interneto adresų registruotojų. Prekių ženklų savininkai gali uždrausti naudoti savo prekės ženklą tik ant tokių pačių ar panašių prekių ir tik komercinėje veikloje. O jei žmogus nenaudoja domeno komercinėje veikloje arba jį naudoja visai kitoms prekėms – padėtis beveik beviltiška”, – kalba p. Iškauskas.

Pasak jo, teismuose bandyti spręsti tokius ginčus dažnai yra sudėtinga – procesas užtrunka, kainuoja, be to, tikimybė laimėti – miglota. O Lietuvoje nėra kito efektyvaus ginčų dėl domenų sprendimo mechanizmo. Kitos šalys, pvz., Didžioji Britanija, Airija, Prancūzija, Ispanija, JAV, turi alternatyvų, ne vien teismus. Laikas tokių susikurti ir mums. Tam galima pasitelkti Pasaulinę intelektinės nuosavybės organizaciją, – siūlo jis.

Tiesiog verslas

Interneto vardų prekyba užsiimantis p. Pareščius pasakoja, kad jo tikslas – prekyba vardais, kurie yra bendriniai. “Registruoju ar perku tuos, kurie iš vieno žodžio ir turi vertę – ką nors reiškia versle. Pvz., man priklauso www.vodka.lt, www.viesbuciai.lt, www.investicijos.lt, www.čili.lt (“čili”- su raide “č”). Esu savininkas ir 15-os interneto vardų, atitinkančių populiariausius lietuviškus žmonių vardus. Vieną – www.rasa.lt – jau esu pardavęs”, – atvirauja jis. Gerų vardų vertė, anot p. Pareščiaus, auga.

“Štai vardą www.gerimai.lt pirkau prieš metus už 1.000 Lt. Anksčiau alkoholio įmonėms jį siūliau už 5.000 Lt, jos nepirko. Tačiau dabar, kai, kiek girdėjau, leido alkoholiu prekiauti internetu, be 15.000 EUR jo neatiduočiau”, – sako jis. Prieš 5 metus jis sako pardavęs vardą www.sex.lt už maždaug 30.000 Lt. “Neseniai bandžiau išpirkti atgal, buvo paprašyta jau 100.000 USD”, – pasakoja jis.

Tačiau didžiausios sumos, kurią pavyko gauti už domeną, jis neskelbia. “Tai www.live.lt. Jį užregistravau 2005 m., o prieš porą mėnesių pardaviau “Microsoft”, kuris šiemet įvedė į rinką naują paslauga “Live”. Šiaip didžiausia man pasiūlyta suma – 50.000 Lt už www.nuoma.lt. Tačiau už tiek jo nepardaviau – per mažai”, – pasakoja p. Pareščius. Vardų, kurie sutampa su prekės ženklais, jis tikina turįs nedaug – gal 5-6.

“Kai kuriuos vardus, kurie man artimi, užregistruoju, nes noriu, kad jie liktų tose rankose, iš kurių įmonės, kai tų interneto vardų prireiks, galėtų lengvai perimti”, – tikina jis. Ponas Pareščius sako, kad interneto vardų yra ir tiesiog padovanojęs ar pardavęs už simbolinę sumą. “Galbūt padovanosiu ir “Skype”, – svarsto verslininkas.

Šaltinis: VZ.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>