Skambių lietuviškų domenų rinka dar tik formuojasi, tačiau verslininkai jau meta dešimtis tūkstančių litų į šią sritį tikėdamiesi, kad po kelerių metų gaus dešimteriopą grąžą, kuri viršys potencialias investicijas į akcijas ar fondus, trečiadienį rašo “Verslo žinios”.

„Mūsų praktika rodo, kad dauguma domenų savininkus keičia, kai būna parduodami, nes įmonės keičia pavadinimus ar būna reorganizuojamos rečiau nei keičiami interneto vardai. Per metus Lietuvoje perparduota daugiau nei 1.000 domenų“, – pasakoja Daiva Tamulionienė, Kauno technologijos universiteto Informacinių technologijų plėtro instituto, administruojančio visus lietuviškus domenus, Interneto paslaugų skyriaus vedėja.

Ji neslepia, kad daugėja atvejų, kai dėl vardų kyla ginčų. Šiais metais bent 5 įmonės pradėjo bylinėtis dėl domenų. Kiek Lietuvoje yra tokia prekyba užsiimančių žmonių ir įmonių, niekas nežino, nes buvo suparastinta savininko keitimo tvarka ir dabar tai galima padaryti internetu, neaiškinant apie pasikeitimų motyvus.

„Per 100 vardų įregistravę apie 20 žmonių, 3 iš jų valdo daugiau nei 300–400 domenų“, – tikina Marius Pareščius, vardas.lt savininkas. Jo teigimu, kol kas prekyba domenais nėra pelninga, tačiau perspektyvi, nes kasmet vardas pabrangsta bent 25%. Keli šimtai žmonių, užregistravęs po kelis domenus, mėgina uždirbti juos perparduodami po kelis šimtus litų. Verslininko skaičiavimu, prekybai užregistruota ir laikoma iki 10.000 vardų. Ekspertas teigia, kad daugiau nei už 1.000 Lt per metus parduodama apie 100 domenų, daugiau nei 10.000 Lt viršijančių sandorių geriausiu atveju sudaroma keliolika per metus. Šimtus vardų laikančių savininkų pelnus mažina kasmetis registracijos mokestis, siekiantis 42 Lt.

Kuriasi rinka

„Rinka formuojasi, tačiau atsirado daug naujų šakninių domenų, tokių, kaip .eu, .info, ir įmonės nebesistengia registruoti adresų su galūne lt. Tai sumažino lietuviško internetinio vardo kainą“, – analizuoja p. Tamulionienė.

„Lietuvoje verslui naudingi .lt galūnės vardai“, – prieštarauja Darius Lebedzingas, UAB „Net Frequency“ (NF) direktorius. Jis pardavimui yra užregistravęs kelias dešimtis vardų. Verslininkas tikina, kad šiandien bendrinio žodžio vardo kaina prasideda nuo 1.000 Lt. Vertingiausi populiarūs daiktavardžiai.

Ponas Pareščius teigia patrauklesnius vardus parduodantis nuo 8.000 Lt, o labai įdomūs ir lengvai įsimenami dar brangesni. Pavyzdžiui, už statau.lt jis prašo 15.000 Lt, už „komplektą“ nuoma.lt ir renta.lt mėgina gauti 100.000 Lt. Prieš kelerius metus nuoma.lt jis pats įsigijo už 10.000 Lt. Verslininkas neslepia, kad kaip domenus užregistravo daugelį Vilniaus rajonų pavadinimų ir populiariausius žmonių vardus.

Antrinis naudojimas

„Lietuvoje naujos įmonės kol kas nesupranta, kam reikalingi lengvai įsimenami domenai. Sukūrusios savo puslapius jos staiga pamato, kad kažkodėl lankytojai neateina, tačiau vardų nuomos rinka dar tik kuriasi“, – juokiasi p. Pareščius. Jis į savo puslapį draugas.lt nukreipęs 160 įvairiausių vardų ir taip pritraukiantis lankytojų. Kartais patrauklūs pavadinimai nuomojami ir kitoms įmonėms.

„Domeno vertė priklauso ne tik nuo to, kaip gražiai jis skamba. Vienas iš svarbiausių vertinimo kriterijų – kiek žmonių randa puslapį paieškos sistemoje surinkę pavadinimą“, – aiškina p. Lebedzinskas ir pateikia pavyzdį, kad myliu.lt per dieną paieškos sistemoje surenka 200 žmonių, telefonai.lt iki 500. Norint tiek lankytojų pritraukti reklamuojant portalą per parą reikia išleisti bent kelis šimtus litų. Kitas vertinimo būdas – kiek google.com reklamos programos vertina vieną ar kitą raktažodį. Jei domeno pavadinimas sutampa su populiariu raktažodžiu, vertė išauga.

„Klientus kol kas sunku įtikinti, kad verta nuomoti domeną ir taip padidinti lankytojų skaičių“, – atsidūsta NF direktorius, tačiau jam linkę prieštarauti svetainių savininkai.

„Manau, kad nuomoti domeną neverta. Geriau pinigus skirti rinkodarai ir išgarsinti svetainės vardą. Efektas bus didesnis“, – tvirtina Dainius Alkinas, UAB „Plius“, valdančios portalą autoplius.lt, direktorius.

Šaltinis: VZ.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>